Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Sağlık Yüksekokulu

Ebeler Günü Etkinliği Kapsamında Kök Hücre ve Kan Bağışı Farkındalığı Konferansı Düzenlendi

Ebeler Günü Etkinliği Kapsamında Kök Hücre ve Kan Bağışı Farkındalığı Konferansı Düzenlendi

EBELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA KÖK HÜCRE VE KAN BAĞIŞI FARKINDALIĞI KONFERANSI DÜZENLENDİ

 

Dr. Öğr.Üye. Seda CANGÖL SÖGÜT’ÜN   koordinatörlüğünde Dünya Ebeler Günü kapsamında Kök Hücre ve Kan Bağışı farkındalığı konferansı düzenlendi.

Programa;

Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülbu TANRIVERDİ, Ebelik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üye.Ayten DİNÇ, Türk Kızılayı Güney Marmara Bölge Kan Merkezi’nden Ramazan ÇİÇEK, Türk Kızılayı Çanakkale Kan Bağış Merkezi’nden Arzu KIRKPINAR, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Prof. Dr. Gülbu TANRIVERDİ ve Dr. Öğr. Üye.Ayten DİNÇ Dünya Ebeler Gününün anlam ve önemine değinen konuşmalarında tüm ebelerin  ebeler gününü kutladılar. Daha sonra lösemi ile ilgili bir video izlendi ve Arş Gör.Gözde ÖZSEZER KAYMAK’ın hazırlamış olduğu müzik dinletisi dinlendi.

 

Türk Kızılayı Güney Marmara Bölge Kan Merkezi’nden Ramazan ÇİÇEK, Dünya Ebeler Günü’nü kutlayarak,  kemik iliği/kök hücresi nedir?, kemik iliği/kök hücre nakli nedir?, alıcı –verici arası uyum ne düzeyde olmalıdır?, nakil için kök hücreler nasıl elde edilir?, mevcut sistemde verici (donör) saptama söntemi, donör adayı olmak isteyenler için gerekli bilgiler, kemik iliği nasıl alınır?, kordon kanı kaynaklı kök hücre nasıl elde edilir? başlıkları altında örnekler vererek, kamu spotu kullanarak oldukça verimli bir sunum  gerçekleştirdi.

 

Türk Kızılayı Çanakkale Kan Bağış Merkezi’nden Arzu KIRKPINAR, Dünya Ebeler Günü’nü kutladığını belirterek, kan bağışı nasıl yapılır?, kan bağışçı bilgilendirme formlarının tanımı, kimler kan bağışı yapabilir?, kan bağışında dikkat edilmesi gerekenler gibi alt başlıklarından oluşan sunumu ile katılımcılara yararlı bir sunum gerçekleştirdi.

 

Dr. Öğr. Üye. Seda CANGÖL SÖGÜT, Konferansın ardından konuşmacılardan ve katılımcılardan oldukça yararlı ve verimli geçen bir konferans olduğuna dair olumlu geri bildirimler aldı. Kök hücre ve kan bağışı ile ilgili yanlış bilgilerin giderildiği, Çanakkale  ve diğer bütün illerde kök hücre ve kan bağışı yapan bireylerin artması bilgilendirmeleri ile konferans sona erdi.