Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Sağlık Yüksekokulu

Ebelik Bölümü tarafından “Ülkemizde Serbest Ebelik” konulu konferans gerçekleştirildi.

Ülkemizde Serbest Ebelik Konferansı

Üniversitemiz İlk Nefes Topluluğu ve Ebelik Bölümü işbirliği ile 14 Aralık  2018 tarihinde Safiye Hüseyin Elbi  Konferans Salonu’nda  “Ülkemizde Serbest Ebelik ” konulu konferans gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ebelik 3. Sınıf öğrencilerinden Serap ÇOLPAN ve Saliha TİRYAKİ’nin hazırladığı kısa müzik dinletisi sunuldu.

Açılış konuşmasını yapan Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayten DİNÇ, dünyada ve ülkemizde serbest ebelik konusunda kısaca bilgi verdi. ÇOMÜ 2007 yılı mezunu olan ve serbest ebe olarak çalışan ebe Pınar MALLI’ya katılımından dolayı teşekkür etti.

Konferansı gerçekleştiren ebe Pınar MALLI mezun olduğu okulda konferansa davet edilmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek oldukça duygulu anlar yaşandı. Konferansta ülkemizdeki serbest ebelikte yaşanan yasal güçlükler ve yaşadığı deneyimlerinden bahsetti. Ayrıca doğuma hazırlık sınıfı da yürüten Pınar MALLI doğumda hypnobirthing kullanımını anlattı. Yaklaşık 2,5 saat süren konferansa ebelik öğrencilerinin ilgisi ve katılımı çok güzeldi.

 Soru cevapların ardından teşekkür ve hediye takdimiyle etkinlik sona erdi.