Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Sağlık Yüksekokulu

‘Kadına Yönelik Şiddet’ Güncel ve Küresel Bir Sorun

“Kadına Yönelik Şiddetin Analizi”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAM) tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri çerçevesinde “Kadına Yönelik Şiddetin Analizi” konulu panel düzenlendi. 

Troia Kültür Merkezinde gerçekleşen panele; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, kadın çalışmaları ile ilgilenen STK Temsilcileri, ÇOMÜ akademik personeli ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını KAM Müdürü Prof. Dr. Gülgün Yazıcı gerçekleştirdi. 

Kadına yönelik şiddetin güncel ve küresel bir sorun olarak devam ettiğini belirten KAM Müdürü Prof. Dr. Gülgün Yazıcı, bu şiddete bir son vermek için her sene düzenlenen etkinliklere dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü:  

“Son birkaç yıldır kadına yönelik şiddetle mücadele için 16 günlük dünyayı turuncuya boya kampanyası yapılıyor.  Bu kampanya her yıl 25 Kasım Günü başlıyor ve 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar devam ediyor. Bizde bu panel ve yakalarımıza iliştirdiğimiz turuncu renkli kurdeleler ile konuya dikkat çekmek istedik. Kadına yönelik şiddet kadınların temel insan hak ve hürriyetlerini kullanmalarının engellenmesi sorunudur. Kadınların eğitime, istihdama ve girişimciliğe erişimde erkeklerle eşit fırsatlara sahip olmaması sorunudur. Bunların en temelinde yatan sebep ise toplumsal cinsiyet eşitsizliğidir ki bu bağlamda toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ilgili eğitimlerin yaygınlaştırılması, konunun çözümüne ilişkin önemli bir adım olacaktır diye düşünüyorum.” 

Açılış konuşmasının ardından oturum başkanlığını Prof. Dr. Ferah Özkök’ün yaptığı Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi ve Doç. Dr. Cumhur Aslan’ın konuşmacı olarak katıldığı panele geçildi. Prof. Dr. Ferah Özkök, şiddetin tanımını yaparak insana fiziksel ve ruhsal olarak zarar veren her davranışın şiddet olarak tanımlandığının altını çizdi ve şiddet türleri hakkında bilgiler verdi. 

“Halk sağlığı hemşiresi olduğum için mahallelerde çalışmalar yaparız. Evlere yaptığımız ziyaretlerde gördük ki şiddetin çok farklı boyutları var. Şiddet sadece fiziksel olarak kendini göstermiyor” sözleriyle konuşmasına başlayan Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi şiddetin din, eğitim, hukuk, ekonomik boyutlarının da oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Kadına yönelik şiddetin kadının fiziksel, ruhsal, cinsel sağlığını etkilediğini ve en kötüsü de kadının ölümüne neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tanrıverdi, kadına yönelik şiddetle ilgili Dünya’da, Türkiye’de ve Çanakkale’de yapılan araştırmalar ve sonuçları hakkında bilgilendirme yaptı. 

Doç. Dr. Cumhur Aslan ise aile içi şiddet, şiddetin kültürel kodları ve ataerkil toplum yapısının şiddeti nasıl yeniden ürettiği konuları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. 

Prof. Dr. Süha Özden KAM’ın bu anlamda önemli çalışmalar yaptığını belirterek, yapılan çalışmalara her zaman destek olacaklarını söyledi. Bu konulardaki çalışmaların topluma aktarılmasının önemini vurgulayan Prof. Dr. Özden; ‘’Bu salonda paylaşılan bilgiler ve konuşmaların toplumsal yaşam içinde de konuşulması farkındalık düzeyini artırması açısından çok önemli’’ dedi.

Panel soru ve cevap bölümünün ardından panelistlere hediye takdimi ile sona erdi. Panelin özetine ve tamamına aşağıdaki  linklerden ulaşabilirsiniz. 

http://www.comu.edu.tr/haber-17287.html

https://www.youtube.com/watch?v=XiP3VfEeUoI