Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Sağlık Yüksekokulu

Organ Nakli ve Organ Bağışının Önemi" konulu konferans yapıldı

Organ Nakli ve Organ Bağışının Önemi" konulu konferans yapıldı

İlk Nefes Topluluğu ve Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölümü işbirliği ile 27 Kasım 2017 tarihinde “ORGAN NAKLİ VE ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ” konulu konferans düzenlendi.

Safiye Hüseyin Elbi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Uzman Dr. Azem ÜLKÜ konuşmacı olarak katıldı. İlk Nefes Topluluğu Akademik danışmanı Yrd.Doç.Dr. Ayten DİNÇ yaptığı açılış konuşmasında, sağlık çalışanlarının organ bağışı konusunda tutumlarının çok önemli olduğunu ve toplumun bilinçlendirilmesinde önemli rolleri olduğunu belirtti.  

Uzman Dr. Azem ÜLKÜ konuşmasında, organ naklinin Dünyada ve Türkiye’de tarihsel gelişimi, organ bağışının önemi, bitkisel hayat ve beyin ölümü kavramları arasındaki fark, organ bağışı konusunda başvuru işlemleri ve son güncel gelişmelerden bahsetti. Konuşmasının sonunda, Çanakkale halkının organ bağışı konusunda çok duyarlı olduğunu ve Çanakkale’de son 15 yıl içinde gerçekleşen 191 beyin ölümünden 73’ünde organ bağışının gerçekleşmesini sağladıklarını belirtti.

Çok sayıda akademisyen, öğrenci ve misafirin katıldığı etkinlik, soru-cevap bölümüyle son buldu.

Haberin linki ve fotoğrafları için tıklayınız